- Komerční sdělení -finance
DomůZahrada10 neobvyklých bylinek, které se vyplatí pěstovat

10 neobvyklých bylinek, které se vyplatí pěstovat

Rozmarýn, bazalku, tymián, petrželku či mátu pěstují mnozí z nás na zahrádce nebo přímo v kuchyni. Jsou všeobecně známé a běžně se vyskytují v receptech. Víte však, že kromě nich existují i ​​jiné, méně běžné bylinky, které se také vyplatí pěstovat? Těchto deset dodá vašim jídlům nebo nápojům neočekávané a výjimečné chutě!

Cibule patrová (Allium cepa Proliferum)
Patrové cibulce se říká také kráčející nebo stromová cibule – je to kvůli jejímu překvapivému vzhledu. Na vrcholu stonků totiž vytváří shluk „kuliček“ – cibulek. Stonky mohou dosáhnout výšky až 1,5m. Cibulky používejte k vaření stejně jako běžnou cibulku a mladé stonky zase jako jarní cibulku. Máte dva v jednom a navíc velice dekorativní ozdobu zahrady. Stromovou cibuli je nejlépe pěstovat na plném slunci.

Pažitka čínská (Allium tuberosum)
Čínská pažitka je známá také pod názvem pažitka česneková. Má ploché listy, které jsou vhodné k použití stejně jako obyčejná pažitka, ale mají jemně pikantní česnekovou příchuť. Bílé květiny jsou také jedlé a jsou zajímavou ozdobou na chlebíčcích i na salátu.

Tyto bylinky pěstujte, chcete-li vylepšit každou grilovačku
Tyto odolné rostliny dosahují výšky 40 cm. Pokud vytvoří velké shluky, na podzim je rozdělte. Další zajímavou alternativou k pažitce je sibiřská pažitka – Allium nutans.

Pažitka čínská

Lablab obecný (Lablab purpureus)
Lablab obyčejný nebo lablab purpurový nese lusky plné černých fazolí s bílým pruhem po boku. Před konzumací je však třeba je dlouho vařit, aby se z nich vyplavily jedovaté sloučeniny. Listy tlapu můžete použít v kuchyni místo vinných listů. Lablab je méně mrazuvzdorný než fazole, proto jej nevysazujte, dokud nepomine riziko mrazu.

Borák (Borago pygmaea)
Brutnák či borák trpasličí má nízký vzrůst a od června do října atraktivní malé modré květy. Je velmi odolný a dobře roste i v problémových oblastech, jako jsou suchá stinná místa. Nádherné kvítky i stonky se také používají jako bylinky – květiny zmrazte v kostkách ledu a přidejte je do oblíbených nápojů. Stonky chutnají trošku jako okurky a oceníte je v salátech iv polévkách. Tato rostlinka je léčivá – působí protizánětlivě, podporuje trávení, snižuje krevní tlak.

Close up woman’s hand picking leaves of basil greenery. Home gardening on kitchen. Pots of herbs with basil, parsley and thyme. Home planting and food growing. Sustainable lifestyle, plant-based foods

Lipí sladká (Lippia dulcis)
Lípie, které se říká také aztécký cukr, je trvalka v létě pokryta bílými jedlými květy. Nejlépe se pěstuje v bohatých, vlhkých půdách na chráněném, částečně zastíněném nebo slunném místě. Chutná jako nasládlý kafrový olej a můžete ji použít jako přírodní sladidlo nebo k ochucení ovocného salátu.

Lipí sladká (Lippia dulcis)

Koriandr vietnamský (Persicaria odorata)
Koriandr vietnamský je tropická trvalka, kterou lze identifikovat podle výrazné kresby ve tvaru písmene V na dopisech – jako rybí kost.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek