- Komerční sdělení -finance
DomůZahradaHledáte do zahrady atraktivní a nenáročný stálezelený keř s voňavými květy? Vyzkoušejte...

Hledáte do zahrady atraktivní a nenáročný stálezelený keř s voňavými květy? Vyzkoušejte mahonii!

Hledáte atraktivní a přitom nenáročný stálezelený keř s voňavými květy? Potěšte se mahonií. Většina keřů mahonie má hustou texturu s poutavými velkými lesklými listy, které mají po okrajích ostatní listy. Dalším pozitivem je, že tyto keře jsou vhodné i na částečně stinná místa a jsou oblíbené jako živé ploty na ochranu soukromí. Díky architektonickému a dramatickému vzhledu se často používají v minimalistických zahradách či dvorech.
Mahonie je původem asijská a severoamerická rostlina, snadno se pěstuje a paradoxně má téměř tropický vzhled. Na konci zimy a začátkem jara vás potěší voňavými zlatožlutými květy, které jsou atraktivní i pro opylovače – včely a motýly. Květy se přemění na jedlé tmavě modro-černé bobule, které přitahují ptáky.

Kam vysadit mahonie?
Keře mahonie rostou pomalu a jsou velmi odolné vůči škůdcům a chorobám. Pokud chcete, aby se jim ve vaší zahradě líbilo, vyberte vhodné místo hned od začátku, protože nesnášejí přemisťování.

Potřebují ochranu před mrazivým větrem a dostatek prostoru pro růst. Pokud je v jejich okolí mnoho dalších rostlin, nebude se jim dařit. Přestože snesou i plné slunce, ideální místo pro pěstování mahonií je polostín.

Lawn and bush in the garden.

Jakou půdu a kolik vody potřebuje mahonie?
Jednou z mnoha výhod pěstování mahonie je, že nevyžaduje žádnou speciální půdu. Určitě se jí bude dařit v písčitých a hlinitých typech půdy s různým pH. Podstatné však je, aby půda byla dobře odvodněna. Pokud jde o zálivku, mahonie uvítají během prvního roku pravidelnou hlubokou zálivku, je třeba se však vyhýbat podmáčení. Když se uchytí, jsou dost odolné vůči suchu a zalévání potřebují obvykle jen tehdy, když jsou horká a suchá období.

Nehledě na nebezpečí popálení listí mrazivým větrem, mahonie tolerují široký rozsah teplot. Obvykle zvládají mrazy až do -15 stupňů. Na podzim a v zimě pomůže v chladných oblastech mulčování kolem keře na ochranu kořenů. Mahonie nepotřebují ani žádný přísný režim hnojení. Stačí každoroční jarní hnojení pomalu se uvolňujícím hnojivem s nízkým obsahem dusíku nebo bohatou vrstvou mulče.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek