- Komerční sdělení -finance
DomůZahradaPřírodní postřik proti zahradním škůdcům si jednoduše vyrobíte z česneku a štiplavých...

Přírodní postřik proti zahradním škůdcům si jednoduše vyrobíte z česneku a štiplavých papriček

Také domácí přípravky proti škůdcům mohou v zahradě zafungovat. Rozhodně je lepší začít s nimi, než použít silnou chemii. Jedním z dobrých způsobů, jak přirozeně chránit zeleninu, letničky, trvalky i keře před napadením mšicemi, hmyzem a jinými škůdci, je domácí sprej ze štiplavé papriky a česneku. Je také vysoce účinný proti mšicím na růžích. Jak ho připravíte?
Tento levný a přitom účinný domácí postřik vyrobíte snadno – stačí na něj feferonky a česnek. Česnek i feferonky přirozeně odpuzují škůdce od mšic, přes hmyz až po hlodavce. Připravený roztok stačí nastříkat na listy rostlin. Feferonky se vyplatí použít i jako přirozenou bariéru v zahradě – vysaďte je na vnější záhony kolem jiných plodin. Nejenže dodají vaší zahradě pestrost, ale také pomáhají chránit rostliny, které rostou kolem nich. Kombinace feferonky a česneku je nesmírně aromatická a jelikož mšice, hmyz ani větší živočichové pálivé chutě nesnesou, máte o ochranu postaráno.

Jaká paprika funguje v postřiku nejlépe?
Pokud jde o to, jakou odrůdu pikantních paprik použít, platí pravidlo – čím jsou ostřejší, tím lépe dokáží odpudit škůdce. Takže můžete použít kajenské papriky, jalapeno, seranno nebo také trendové 5-barevné čínské feferonky. Kromě čerstvých paprik můžete použít i sušené, když se namočí do vody fungují stejně dobře a ve spolupráci s česnekem vytvoří silnou směs.

Domácí chilli olej vás výborně zahřeje nejen během chladných dnů. Jak si ho vyrobit a nejlépe zužitkovat?
Máte-li po ruce čerstvé, použijte ty. Samozřejmě, poměry pro přípravu postřiku se liší v závislosti na tom, zda použijete vločky sušené papriky nebo čerstvou papriku. Česnek však použijte pouze v čerstvé formě – sušený česnek či česnekový prášek nemá při odpuzování škůdců stejnou účinnost jako čerstvé česnekové lusky.

Flowers, trees and green grass in the garden of house with wooden screen. Real photo

Připravený postřik uložte mimo dosah dětí
Ještě dříve, než si povíme samotný recept na přípravu tohoto ochranného receptu, důležité je uvědomit si, že roztok je velmi ostrý. To znamená, že bychom jej měli skladovat na místě, kde nemají dosah děti a domácí zvířata. Přímý kontakt s tímto domácím postřikem může popálit pokožku a oči. Jelikož po smíchání zůstane účinný dva až tři měsíce, vyplatí se připravit najednou větší množství. Samozřejmě, i podle toho, jak velkou zahradu máte.

Jak si vyrobit domácí postřik se štiplavou paprikou a česnekem
INGREDIENCE

3,8 l vody
10 až 12 štiplavých paprik nasekaných nadrobno nebo 5 lžic vloček štiplavé papriky (vhodné jsou například vločky z kajenské papriky)
10 stroužků česneku, nakrájených nadrobno
1 čajová lžička olivového oleje

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek