- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyJak a kdy prostříhávat levanduli

Jak a kdy prostříhávat levanduli

Levandule je kouzelná bylinka, nejen kvůli své příjemné vůni a pěkným květům, ale také kvůli odolnosti vůči suchu. Zatímco mnoho jiných bylin by bylo již dávno spáleno od slunce, levandule prosperuje. Další dobrou zprávou je, že se snadno prostřihává. Odříznutými květinami si můžete provonět interiér. Kdy a jak levanduli prostříhávat? Záleží také na věku a odrůdě.
Prořezávání mladých rostlin levandule
Rostliny levandule začněte stříhat, dokud jsou ještě mladé. Začněte odstřihnutím špiček nových výhonků – tak dosáhnete, že se mladá rostlina nahustě rozvětví. Díky tomu získá pěkný tvar a spoustu kvetoucích květin, které můžete dále zužitkovat. Pokud byste mladé rostliny neořízli, rostlina vytvoří dřevitý porost, který nelze hezky tvarovat a nebude bohatý na květenství.

Prořezávání založených rostlin levandule
Dobře založenou levanduli zkraťte jednoduše tak, že všechny stonky odřízněte nejméně o třetinu – ale až po odkvětu. Nebojte se střihu, protože levandule bude na plném slunci každý rok energicky růst. Můžete použít běžné nebo zahradnické nůžky.

9 přírodních repelentů: Odežeňte komáry správnými rostlinami
Prořezávání starých rostlin levandule
Ani staré rostliny levandule nenechte „ledem“. Pokračujte ve výrazném sestřihávání, ale nezkraťte je až tak, aby zůstalo bezlisté dřevo. Levanduli takovýmto způsobem neomladíte, ale můžete se ji pokusit omladit odstřihnutím k prvním listům těsně nad dřevnatou částí. Dobrým pravidlem je řezat těsně nad třetím uzlem nad dřevnatou částí (třetí vyvýšená bulka, ze které vyrůstají listy). Pokud budete mít štěstí, všechny tři uzly se probudí a porostou. A někdy i další, které byly ve dřevě ukryty.

Další práce s rostlinami levandule
Levandule se považuje za polokeř – rostlinu, která vypadá jako trvalka, protože většina jejího růstu je měkká a zelená, ale starší stonky se mění na dřevité. Když si všimnete dřevnatění, pomůže sestříhání rostliny. Hluboce uprostřed polokříku se totiž rostlina levandule snaží přeměnit na dřevo. Jedním z cílů prořezávání levandule je zpomalit tuto transformaci z několika důvodů:

Sunrise and dramatic clouds over Lavender Field

Levandulové dřevo je velmi slabé a náchylné k poškození v důsledku sněhu, ledu, větru a hniloby.
Levandule je mělce kořenící rostlina, což znamená, že kořeny jsou při nadměrné vlhkosti náchylnější k hnilobě a brzkému odumření.
Pravidelné prostřihávání rostlin podporuje růst kořenů, zvláště v zimních měsících, kdy si levandule ukládá energii v kořenech. Silný kořenový systém je nezbytný pro to, aby se rostlině dařilo mnoho let.
Na rozdíl od mnoha skutečných keřů a stromů se dřevo, které se vytváří na levanduli, obvykle nezmlazuje. Staré dřevo přestane produkovat nové výhonky nebo bude produkovat nepravidelné výhonky, což zhoršuje celkový vzhled rostliny.
Kdy levanduli prostříhat
Nejlepší doba pro řez levandule je po ukončení kvetení, avšak není to jediný vhodný čas. Všechny levandule kvetou na stoncích, které vyrostly v aktuálním roce. To znamená, že řez můžete provést brzy na jaře (nebo v polovině jara), aniž byste obětovali květiny aktuálního roku – sestříháte loňské výhonky.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek