- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyJak si vypěstujete ty nejkrásnější jiřiny a co potřebují, aby byly zdravé

Jak si vypěstujete ty nejkrásnější jiřiny a co potřebují, aby byly zdravé

Jiřiny (nebo jinak dálí) jsou oblíbené díky velkým složitým barevným květům, které kvetou od poloviny léta do podzimu. Hlízy sázíme do země pozdě na jaře. V chladnějších oblastech je na zimu třeba vykopat a přezimovat.

Jiřiny patří do rodiny Asteraceae, a tedy jsou příbuznými slunečnic, sedmikrásek, chryzantém či cínií. Rostou z malých hlíz vysazených na jaře. Mají nesmírně mnoho odrůd, ze kterých si je skutečně obtížné vybrat, takže pěstitelé, kteří podlehli kouzlu jiřinek, pěstují obvykle více najednou.

Kromě toho, že květiny dálí mají různé barvy duhy, jsou také různých velikostí od drobných květin o průměru 5 centimetrů až po obrovské 35 centimetrové. Většina odrůd roste do výšky 1,2 až 1,5 metru. Tyto nádherné květiny milují vlhké, mírné podnebí. Nejsou vhodné do extrémně horkého patra.

S výsadbou hlíz nespěchejte. Jiřiny nesnášejí studenou půdu. Teplota půdy by měla mít nad 15 °C. Před výsadbou počkejte, až pomine riziko jarních mrazů. Někteří zahradníci začínají s pěstováním hlíz uvnitř v nádobách měsíc předem. Při takovém pěstování se daří však jen jiřinám střední a trpasličí velikosti.

Kam a jak vysadit dálí?
Vyberte místo, kde je plné slunce. Chcete-li mít spoustu květin, jiřiny potřebují alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního záření. Mají v oblibě zejména ranní sluneční světlo. Místo výsadby by mělo být chráněno před větrem. Dáliím se daří v bohaté, dobře propustné půdě. Úroveň pH by měla být 6,5 – 7,0, tedy mírně kyselá.

Fenced backyard. View of lawn and blooming flower beds

Jak si vyrobíte výsevní pásku pro bylinky, květiny a zeleninu
Máte-li těžší jílovitou půdu, přidejte do ní písek, rašelinový mech nebo starý hnůj. Velké jiřiny a ty, které pěstujete výhradně pro řezané květiny, pěstujte na vyhrazeném pozemku v řadách samostatně, bez konkurence jiných rostlin. Květy střední až nízké výšky lze dobře kombinovat s jinými letními květy. Pokud máte pouze zeleninovou zahradu, je to perfektní místo pro umístění řady jiřinek na řezání.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek