- Komerční sdělení -finance
DomůHobbyJak vyhnat myši ze zahrady? Dá se to i bez chemie?

Jak vyhnat myši ze zahrady? Dá se to i bez chemie?

Pokud jste už měli „tu čest“ na zahrádce potkat myš, pravděpodobně víte, že zbavit se jí je dost náročné. Myši se rychle rozmnožují a dokážou zničit velkou část úrody i plodin samotných. Přestože mnozí tvrdí, že nejlepším způsobem, jak se myší zbavit, je pořídit si kočku, jsou i jiná přírodní řešení. Nečekejte však, že stačí do jejich cestičky nasypat pepř či nějaký kouzelný lektvar.
Ve skutečnosti neexistují žádné repelenty, o kterých by bylo vědecky prokázáno, že spolehlivě odhánějí myši ze zahrad. Dobrou zprávou však je, že můžete kombinovat několik zahradnických postupů s přirozenou ochranou proti škůdcům, a tak myši odlákat bez použití nebezpečných chemikálií. Klíčem k tomu, aby byla vaše zahrada myším nesympatická, je kombinace hygieny, snižování populace a odhánění. V každém případě se o vaši zahrádku musíte postarat dříve, než myši dostanou příležitost usadit se v ní. Nic neodkládejte, protože myši se rozmnožují jednou za 28 dní!

Pasti na myši
Domácí pasti na myši používají jako lákadlo arašídové máslo, čokoládové bonbóny, sušené nebo čerstvé ovoce a všechny druhy ořechů. Věřte nebo ne, sýr není nejlepší návnada. Pasti jsou nejlevnější a nejefektivnější nástroje pro zbavení se malých populací myší. Nejednou je však zapotřebí i 10 – 12 pastí, pokud chcete v malé zahradě chytit byť jen dvě tři myši. Neměly by být od sebe dál než 180 centimetrů.

Pasti denně kontrolujte. Pokud vidíte, že v pasti je myš a pokud vaše past myš jen uvězní, ale neublíží jí, můžete ji vyvézt dále od vašeho pozemku do přírodního prostředí. Máte-li pasti, které myši zlikvidují, natáhněte si latexové nebo gumové rukavice, abyste se vyhnuli potenciální infekci, vložte mrtvého hlodavce do plastového sáčku a zlikvidujte. Existuje celá řada typů a stylů pastí, proto si dobře přečtěte doporučení výrobce.

Jak vyčistíte pasti k opětovnému použití? Přidejte ½ šálku bělidla do 4 l vody. Do roztoku namočte past asi na 10 minut. Důkladně opláchněte studenou tekoucí vodou a nechte uschnout na vzduchu. Potom si nezapomeňte pořádně umýt ruce v rukavicích mýdlem a teplou vodou. Teprve nyní je čas sundat rukavice a umýt si ruce běžným způsobem.

Chraňte výsadbu tkaninou
Malé plochy osázených plodin můžete obklopit zahradní netkanou textilií nebo hustou ohrádkou, kterou postavíte svisle kolem plodin. Musí být však vysoká 30 až 60 centimetrů a zakopána asi 15 centimetrů pod úroveň půdy, abyste zabránili hlodavcům podhrabat se. Lze také vyrobit válce z kovových obručí, na které natáhnete netkanou textilii – obruč nasunete kolem rostliny. Takto ochráníte i mladé stromy proti okusování.

rat isolated on white background

Domácí přírodní odpuzovače myší
Mnoho zahradníků věří, že proti myším fungují domácí přípravky vyrobené z rostlin. Vyzkoušet můžete rozmixované stroužky česneku s trochou vody a poté do směsi namočte vatové kuličky (nebo vatové kuličky nasyťte kafrem, mátovým olejem, čpavkem). Nasáklé kuličky vaty rozmístěte po jedné na každých 60 centimetrů prostoru. Nebo zkuste v celé oblasti, kde předpokládáte pohyb myši, rozsypat sušené či čerstvé bylinky, nejlépe funguje máta, levandule, případně listy cesmíny. Zahradnická centra také prodávají komerční přírodní odpuzovače myší, takže i ty můžete zkusit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek