- Komerční sdělení -finance
DomůHobbyNejrozšířenější škůdci na brokolici a způsoby, jak proti nim bojovat

Nejrozšířenější škůdci na brokolici a způsoby, jak proti nim bojovat

Cuketa a listová zelenina nepotřebují mnoho péče, ale pěstování brokolice je komplikovanější. Naučíme-li se o ni starat, odmění se nám velkými, krásnými hlavami, které chutnají o to lépe, že jsme si je vypěstovali sami. Pokud však do zahrady „přikvetou“ škůdci, které má brokolice nemálo, úspěch pěstování se může velmi snadno zvrtnout. Jací jsou nejčastější škůdci brokolice a jak proti nim bojovat?

Mšice – Lipaphis erysimi a Brevicoryne brassicae
Zjištění, že na vaší brokolici si pochutnávají mšice, je frustrující, protože jsou velmi časté, rychle se množí a mohou šířit nemoci. Na druhé straně se s nimi lze snadno vypořádat. Rostliny brokolice napadají zejména mšice řepkové Lipaphis erysimi a mšice zelné Brevicoryne brassicae. Naštěstí na všechny typy mšic funguje přírodní řešení – berušky a další hmyz, který se mšicemi živí. Přilákáte ho například vysazením fenyklu, kopru a květin bohatých na nektar. Důležité je udržovat porost vzdušný. Dobrým způsobem, jak ochránit brokolici před škodlivým hmyzem jsou kryty na záhony s výsadbou.

Nejběžnějším způsobem, jak mšice odstranit a zabránit jejich přemnožení, je pravidelná kontrola listů zespodu. Pokud najdete ložisko, mšice jednoduše rozmačkejte nebo list odtrhněte. Dalším způsobem je postříkat mšice silným proudem vody. Vyplatí se použít lepovou pásku nebo desku. Vyzkoušet můžete také postřik zahradnickým neemovým olejem nebo postřik vodou s přidaným saponátem.

Domácí recepty pro přípravu postřikových roztoků proti mšicím
Zelené zelné housenky – Trichoplusia ni
Tyto housenky se pohybují smyčkami a jsou nenasytné. Milují všechny zelí a dokážou velmi rychle proděravit listy na podobu švýcarského sýra. Problémem je, že se nezastaví jen u dopisů. Housenky se zavrtají i do hlávek brokolice.

Co proti nim funguje?
Květařka zelná – Delia radicum
Červi květináčky zelné mají bílé až průsvitné tlustší kratší tělo a často se jim říká také kořenové červy. Dospělí jedinci připomínají malé domácí mouchy. Přestože ve všech vývojových fázích vypadá květinářka nevinně, nenechte se oklamat.

Navzdory svému nevýraznému vzhledu může tento škůdce napáchat spoustu škody. Larvy napadají kořeny rostliny a to, že je napadly si všimnete, bohužel snadno – rostlina je viditelně poškozena, chřadne. Nejlepším řešením je proto prevence a schopnost včas odhalit tyto škůdce.

Delicious fresh broccoli, isolated on white background

Nejnebezpečnější škůdce košťálovin: Co funguje na květinářku zelnou?
Mlynářek zelný – Pieris brassicae
Housenky mlynáře zelného dělají škody na všech rostlinách příbuzných zelí. Motýla poznáme podle bílých, smetanových až světle zelených křídel, housenky jsou tenké dlouhé se žlutozeleným zabarvením. Ve větším počtu dokážou rostliny brokolice zničit, v lepším případě zakrní jejich růst. Vajíčka poznáte jednoduše – vypadají jako drobné korálky oranžové barvy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek